Responsive image

Rosehip (Rosa canina)

 

DZIKA RÓŻA Z CHILE

      Rosehip to znany krzew o łukowato wygiętych pędach i silnych, haczykowato zagiętych kolcach.Liście rośliny złożone są z 5-7 listków pojedyńczo lub podwójnie ząbkowanych. Kwiaty pachnące, pięciopłatkowe, różowe lub białawe, osadzone są pojedyńczo lub zebrane w baldachogrona. Kwitnie w maju i czerwcu, natomiast owoce dojrzewają we wrześniu i październiku. Owocem jest tzw. szupinka purpurowoczerwona lub koralowa, owalnie wydłużona lub kulista, o twardej błyszczącej powierzchni. W mięsistej owocni znajdują się liczne białawe lub żółte owocki (orzeszki), posiadające ostre szczecinki nazywane nieprawidłowo nasionami. Na świecie znanych jest ok. 1400 gatunków i odmian róż. Róża dzika rośnie u nas pospolicie na brzegach lasów, w pobliżu domostw,na miedzach i leśnych przydrożach, na zrębach, w zaroślach, na słonecznych zboczach i nieużytkach. Sadzona jest też w parkach i ogrodach jako krzew ozdobny, również jako żywopłot. Jest też sadzona na plantacjach na potrzeby przemysłu farmaceutycznego. Krzew można także spotkać w Afryce, Północnej Azji, a nawet Australii i Nowej Zelandii. Surowcem zielarskim jest owoc róży dzikiej. Owoce pozyskuje się ze stanu naturalnego lub z upraw,gdy są czerwone bez szypułek. Najlepiej zbierać owoce róży przed nadejściem przymrozków.Owoce przejrzałe lub przemrożone tracą część witaminy C i ciemnieją podczas suszenia. Owoc róży dzikiej zawiera do 1,8% lub więcej witaminy C, karotenoidy, flawonoidy, garbniki, kwasy organiczne, cukry, ksantofile, pektyny oraz mniejsze ilości witamin: B1, B2, E, K i P, trochę olejku eterycznego i sole mineralne. W swoim składzie zawiera także galaktolipidy, bioflawonoidy i flawonoidy mające właściwości przeciwutleniające.Kwiat róży zawiera flawonoidy, antocyjany, garbniki i olejek eteryczny zawierający między innymi geraniol, cytronelol i nerol. Róża dzika znana jest ludzkości od kilku tysięcy lat. Owoce róży są przede wszystkim przebogatym źródłem witaminy C. Naturalna witamina C jest kilkakrotnie skuteczniejsza w działaniu od syntetycznej. Olej zawiera niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe jak omega-3, omega-6 i omega-9. Rosehip posiada korzystny wpływ na układ oddechowy i odpornościowy. Dzika róża ma też szerokie zastosowanie w kosmetyce i aromaterapii.

WŁAŚCIWOŚCI PROZDROWOTNE*

- zdrowe trawienie

- dla zdrowia immunologicznego

- układ oddechowy

- gojenie ran skóry i błony śluzowej w związku z niezbędnymi kwasami tłuszczowymi(EFA)

  i zawartością kwasu retinowego

- zwiększa ruchomość stawów

DAWKOWANIE

1 gram surowca zalać 1 szklanką wrzącej wody i pozostawić pod przykryciem na 30 minut. Pić 3 x dziennie parząc za każdym razem świeży napar lub 3 gramy proszku(czubatą łyżeczkę) zamieszać w ciepłej wodzie i wypić. Stosowanie naturalnych produktów daje stopniowy ale długotrwały efekt. Przeciwwskazania: produkt nie jest przeznaczony dla dzieci do 3 roku życia, dla kobiet w ciąży i karmiących. Rosehip dostępne jest w formie proszku (udostępniamy przepis zrobienia oleju sposobem domowym). Inne formy: tabletki,kapsułki,herbaty,oleje.Inne nazwy: Rosa mosqueta, Róża rdzawa, róża pospolita, róża polna, róża cierniowa, szypszyna.

 
  Dieta     tutaj mozesz zamowic     Zobacz opinie o nas    


Wiecej informacji o właściwościach tej rośliny można przeczytać w książce Mateusza Emanuela Senderskiego "Zioła w nalewkach leczniczych" oraz na stronach Wikipedii.

 

 * właściwości znajdujące się na liście oczekującej EFSA (EFSA - Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności)

 
 
 

Kontakt

Firma "Feng-Luka"
ul. Robotnicza 3,
72-100 Goleniów
Masz Pytania? Zadzwoń:
tel. 91 418 32 99, 501 494 871
tel. kom. 508 35 48 67 (pon-sob. 9-18),
* POMAGAMY WAM OD 1997 ROKU *

Cookies allow us to offer our services. By using our services, you accept our use of cookies.  Accept  


REGULAMIN       PROMOCJE       DOSTAWA      POLITYKA PRYWATNOŚCI      SKLEP NA ALLEGRO      INFOLINIA 508 354 867 (pon-sob. 9-18) lub jiaogulan@jiaogulan.pl