Responsive image

Schisandra(Schisandra chinensis)

 

CYTRYNIEC CHIŃSKI

     Schisandra to krzewiaste, wyrastające do 8 metrów wysokości duże, ładne i dzikie pnącze o eliptycznych spiczastych liściach długości od 6 do 15 centymetrów. Ma pojedyńcze, pachnące kwiaty od kremowych po różowe. Owocem jest błyszcząca, jaskrawo szkarłatna jagoda. W stanie dzikim występuje w północno-zachodnich Chinach i Japonii, na Półwyspie Koreańskim, a także na dalekowschodnich obszarach Rosji. Do Europy został sprowadzony najpierw do zachodnich ogrodów botanicznych pod koniec lat 50. XIX wieku. Surowcem jest owoc Schisandry (Schisandra chinensis) pozyskiwany głównie z upraw użytkowych i ozdobnych, które mogą być prowadzone przy ścianach lub podporach. Owoce najczęściej nie zdobią długo krzewów, bo po całkowitym dojrzeniu zrywa się je do celów leczniczych lub spożywczych. Można je spożywać na surowo lub po przetworzeniu, np. w postaci: suszu, soków, wyciągów, naparów, nalewek itp. Owoce (także liście i kora) zawierają związki lignanowe, schizandrynę (substancja tonizująca) i jej pochodne. Ponadto kwasy organiczne, garbniki, cukry, olejek eteryczny oraz witaminy E i C, a także liczne mikroelementy takie jak: żelazo, miedź, mangan, nikiel, molibden, tytan i cynk, a także spore ilości magnezu, potasu i fosforu. W Chinach mówią o niej, że jest to owoc o pięciu smakach, ponieważ okrywa owocu jest słodka, miąższ kwaśny, nasiona gorzkie i cierpkie, a wyciągi z nasion nabierają słonego smaku. 

WŁAŚCIWOŚCI PROZDROWOTNE*

- przyczynia się do zdrowia górnych dróg oddechowych

- posiada właściwości adaptogenne (odporność na stres)

- hepatoprotekcyjna (dla zdrowej wątroby)

 

DAWKOWANIE
1 gram surowca zalać 1 szklanką wrzącej wody i pozostawić pod przykryciem na 30 minut. Pić 3 x dziennie parząc za każdym razem świeży napar lub 3 gramy proszku(czubatą łyżeczkę) zamieszać w ciepłej wodzie i wypić. Stosowanie naturalnych produktów daje stopniowy ale długotrwały efekt. Przeciwskazaniem jest ciąża, karmienie piersią, nadpobudliwość nerwowa, nadciśnienie i choroby serca. Schisandra dostępna jest w formie sproszkowanej. Inne formy: tabletki,kapsułki,herbaty,nalewki. Inne nazwy:Wu-Wei-Zi, Schizandra.

 

 

  Dieta     tutaj mozesz zamowic     Zobacz opinie o nas    


Wiecej informacji o właściwościach tej rośliny można przeczytać w książce Mateusza Emanuela Senderskiego "Zioła w nalewkach leczniczych" oraz na stronach Wikipedii.

 

 * właściwości znajdujące się na liście oczekującej EFSA (EFSA - Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności)

 
 
 

Kontakt

Firma "Feng-Luka"
ul. Robotnicza 3,
72-100 Goleniów
Masz Pytania? Zadzwoń:
tel. 91 418 32 99, 501 494 871
tel. kom. 508 35 48 67 (pon-sob. 9-18),
* POMAGAMY WAM OD 1997 ROKU *

Cookies allow us to offer our services. By using our services, you accept our use of cookies.  Accept  


REGULAMIN       PROMOCJE       DOSTAWA      POLITYKA PRYWATNOŚCI      SKLEP NA ALLEGRO      INFOLINIA 508 354 867 (pon-sob. 9-18) lub jiaogulan@jiaogulan.pl